ZWIERZĘTA PARKU

Poleski Park Narodowy, założony w 1990r., gwarantuje ochronę wielu gatunkom rzadkiej fauny i flory oraz możliwość poznania jej przybyłym tu fascynatom przyrody. Obszar chroni pozostałości, niegdyś bardzo rozległych terenów bagiennych i rozlewisk Polesia. Jest w skali kraju unikatowy i zapewnia istnienie choćby takim gatunkom jak: żółw błotny, wodniczka, żuraw, bóbr, łoś, cietrzew, bąk czy wilk.
Rozległe bagniska i jeziora są ostoją żółwia błotnego, którego z powodzeniem możemy obserwować w okresie wiosennym. Nie trzeba go daleko szukać – wystarczy 100 metrów, gdyż w torfowym jeziorku w środku naszego lasu za domem, w wiosenne, ciepłe dni bez trudu zobaczymy wygrzewające się na słońcu osobniki. Stąd właśnie wzięła się nazwa naszej agroturystyki.
Największe zagęszczenie łosia w Polsce zwiększa możliwość spotkania tego wspaniałego ssaka. PPN jest drugim po Biebrzy najważniejszym stanowiskiem wodniczki. Rozległe Bagno Bubnów, którego obserwacje ułatwiają specjalnie do tego wybudowane wieże obserwacyjne, jest dużym stanowiskiem tego ginącego gatunku

 

W 2000r. została przeprowadzona pomyślnie reintrodukcja cietrzewia, który na licznych terenach bagiennych ma możliwość odbycia bezpiecznych toków.
Również od 2000r. odnotowana jest bytność wilków, najpierw jednej wadery z przychówkiem, a następnie całych watah.

 

W 90. latach zostało przeprowadzone z sukcesem sprowadzenie bobrów, czego efekty można spotkać w wielu miejscach. Bobry znalazły świetne miejsce do życia i rozrodu, a obecnie można je spotkać praktycznie w każdym miejscu parku. I tu ponownie zapraszamy do naszego torfowego jeziorka tuż za domem, gdzie można zobaczyć imponujących rozmiarów żeremie.

 

Wydry, piżmaki, karczowniki, a nawet zębiełki i rzęsorki znajdują tu optymalne warunki do bytowania.

 

Park można z całą pewnością uznać za raj dla wielbicieli wycieczek ornitologicznych. W najbliższym sąsiedztwie naszego gospodarstwa z dużym powodzeniem można obserwować żurawie, dudki, kruki, czajki, wiele gatunków wróblowatych, a podczas wiosennych wieczorów spędzanych w ogrodowej altanie, łatwo usłyszeć głos bąka.

 

W trakcie spacerów po okolicy można natknąć się na zaskrońca, grzebiuszkę, jaszczurki i liczne żaby. Częstym gościem nawet w przydomowym ogrodzie jest śliczna zielona żabka – rzekotka.

 

Amatorzy entomologicznych przygód będą zachwyceni, gdyż przy odrobinie szczęścia spotkają na swojej drodze, rzadsze gatunki motyli, ciem, a nawet ważek.

 

Dodaj komentarz